USACO March 2014 Contest -- Final Results

The USACO March 2014 contest featured algorithmic programming problems covering a wide range of techniques and levels of difficulty.

Click here to see the contest problems and official solutions, or to practice re-submitting solutions.

A total of 1538 participants submitted at least one solution, hailing from 70 different countries:

  671 USA  140 CHN   68 IRN   44 VNM   42 BLR   34 GEO   31 CAN
   28 TUR   27 IDN   24 MEX   24 DEU   21 KAZ   20 RUS   20 BRA
   19 ROU   19 KOR   18 ARM   17 BGR   16 IND   13 SYR   12 BGD
   11 TKM   10 VEN   10 FRA   10 BEL    9 THA    9 POL    9 MYS
    9 JPN    8 TUN    8 IRL    8 FIN    7 ZAF    7 UKR    7 MNG
    7 LTU    7 CUB    6 GRC    6 GBR    5 SGP    5 ITA    5 HRV
    5 EST    5 EGY    5 DOM    5 AZE    5 AUS    4 SRB    4 MKD
    3 PRT    3 NLD    3 CZE    3 ARG    2 SVN    2 NZL    2 KGZ
    2 BIH    2 AUT    1 TWN    1 TJK    1 SVK    1 PER    1 MNE
    1 MDA    1 LUX    1 HKG    1 ESP    1 DNK    1 CYP    1 BOL

The average participant submitted solutions for 2.1 problems. In total, there were 3278 graded submissions, broken down by language as follows:

 2131 C++           
  855 Java          
  146 Pascal        
   65 C             
   51 Python 2.7.2  
   30 Python 3.2    

Gold Division Results

[Note: the problem 'fcount' has been re-graded after fixing a minor issue with the test data]

Full Gold Results

The Gold division had 350 total participants, of whom 258 were pre-college students.

Top pre-college participants:

Country   Grad   Name Score
KOR  2015    Seokhwan Choi1000
VNM  2015    Van Hanh Pham1000
VNM  2015    Khanh Do Ngoc1000
USA  2014    Steven Hao1000
USA  2015    Scott Wu1000
CHN  2014    Mingda Qiao1000
USA  2015    Andrew He1000
USA  2016    Demi Guo1000
USA  2014    Jerry Ma1000
USA  2014    Qingqi Zeng1000
POL  2014    Michał Glapa1000
KOR  2016    Seunghyun Joe1000
USA  2014    Joshua Brakensiek1000
IRN  2015    Keivan Mohtashami1000

Top observers:

Country   Name Score
JPNUwi Tenpen1000
ARMAlbert Sahakyan1000
SGPMister Poe1000
ZAFBruce Merry1000
VNMLe Minh Hoang Hnue1000
SVKJakub Safin1000
ARGDiego Vizia1000
HRVLovro Puzar1000
RUSEgor Kulikov1000
RUSGerald Agapov1000
BIHDamir Ferizovic1000
BRABruno Adami1000
POLAdam Karczmarz1000

Silver Division Results

Full Silver Results

The Silver division had 378 total participants, of whom 322 were pre-college students.

Top pre-college participants:

Country   Grad   Name Score
IDN  2014    Nur Hidayat1000
IDN  2014    Zamil Majdy1000
KAZ  2016    Zharaskhan Aman1000
FIN  2015    Petteri Timonen1000
IDN  2014    Alfonsus Raditya Arsadjaja1000
IDN  2014    Nathan James1000
CHN  2018    Haike Xu1000
IRN  2015    Shayan Shekarforoush1000
USA  2016    Suchir Balaji1000
CHN  2019    XingRui Huang1000
CHN  2018    Yi Xu1000
JPN  2014    Shunya Satake1000
CHN  2015    Zhengrong Lu1000
CHN  2015    Wing Gu1000
CHN  2016    Yubai Xie1000
CHN  2016    Richard Chancy1000
FIN  2015    Tuukka Korhonen1000
CHN  2016    Zilun Sun1000
BGR  2018    Radostin Chonev1000
IRN  2014    Ehsan Soltan Ahgaei1000
IDN  2015    Muhammad Ayaz Dzulfikar1000
IDN  2014    Christian Anthony Setyawan1000
USA  2017    Ariadne Liu1000
USA  2016    Sanjeev Murty1000
TUR  2016    Osman Orhan Uysal1000
IDN  2014    Evan Limanto1000
CHN  2017    Yukang Chen1000
USA  2016    Ajinkya Nene1000
EGY  2016    Omar Kat1000
RUS  2014    Gleb Posobin1000
EST  2016    Andres Unt1000
CHN  2015    fuqiang Yang1000
USA  2014    Vickie Wang1000
ROU  2016    Ionescu Teodor1000

Top observers:

Country   Name Score
BRALusFernando DorellideAbreu1000
CHNChu Wei1000
CHNRunze Wang1000
BRALucas J. Adami1000
USABrendan Fletcher1000
AUSJames Payor1000
VNMHai Hoang1000
CHNFan Jianhao1000
CHNMingkai Tang1000
CHNYiming Wu967
BRAJonathan Carvalhosa967
USAJoshua Slocum967
CHNDouble Lee967
GEOGuram Khidasheli967

All participants with scores at least 800 will be automatically promoted to the gold division for future contests.

Bronze Division Results

Full Bronze Results

The Bronze division had 810 total participants, of whom 641 were pre-college students.

Top pre-college participants:

Country   Grad   Name Score
BLR  2017    Valera Kameko1000
USA  2015    Jason Schwartz1000
IRN  2015    Alireza Mahmoudi1000
ARM  2015    Hakob Tamazyan1000
BEL  2016    Damien Galant1000
CHN  2016    Chengzhi Wu1000
GRC  2016    Rafael Ketsetsidis1000
IRN  2015    Kimia Hemmati Rad1000
MEX  2014    Fabian Gomez1000
IRN  2014    Benyamin Bashari1000
USA  2016    Hubert Yuan1000
VEN  2015    Carlos Lopez1000
BEL  2014    Jorik Jooken1000
ARM  2014    Edo Minasyan1000
ROU  2014    Robert Onesim1000
VNM  2015    Hoàng Đinh1000
MEX  2014    Jose Eduardo Marcos Dehilario1000
KAZ  2017    Nurbakhyt Madibekov1000
USA  2015    Ashwath Thirumalai1000
USA  2018    Nadia Escandon1000
USA  2014    Katherine Wu1000
IRN  2016    Elham S1000
CHN  2018    Yucheng Dai1000
USA  2015    Christopher Shao1000
BLR  2014    Alex Krasnov1000
USA  2018    Shadaj Laddad1000
IRL  2014    Conor Griffin1000
AZE  2016    Elgun Cebrayilov1000
RUS  2015    Sergey Kiyan1000
SYR  2016    Joud Zouzou1000
CHN  2016    Huixing Zhong1000
CHN  2018    Xinyu Wu1000
CUB  2015    Daniel Enrique1000
USA  2014    Michael Zhang1000
BRA  2018    Denilson Junior1000
CAN  2015    Nenad Bauk1000
IRL  2014    Richard Tynan1000
BLR  2014    Alexey Dovgal1000

Top observers:

Country   Name Score
BRAIvan Henrique Petrin1000
IRNSoroush Vahidi1000
IRLDina Garmash1000
ARGFranco Marino1000
IDNDewangga Winardi1000
DOMSebastian Lugo1000
INDKishore Patel1000
VNMÂu Hải1000
VENRaffaele Ranaldo1000
IDNSamuel Halimanto1000
BGRPetar Petrov1000
DOMNelson Taveras1000
CHNLinda Smith1000
HRVIvan Budiselic1000
CHNCe Jin1000
RUSIlya Malinovsky1000
BLRVladisav Kiselyov1000
CHNJahoo 1000
CANKunal Khamar1000

All participants with scores at least 800 will be automatically promoted to the silver division for future contests.

Final Remarks

We had a number of high scores across all three divisions in this contest, with quite a few promotions both from silver to gold and bronze to silver. It is good to see our competitors continuing to move up in the ranks!

For those not yet promoted, remember that the more practice you get, the better your algorithmic coding skills will become -- please keep at it! USACO contests are designed to challenge even the very best students, and it can take a good deal of hard work to excel at them. To help you fix any bugs in your code, you can now re-submit your solutions and get feedback from the judging server using "analysis mode".

A large number of people contribute towards the quality and success of USACO contests. Those who helped with this contest include Mark Gordon, Nathan Pinsker, Jacob Steinhardt, Richard Peng, Tomek Czajka, Fatih Gelgi, and Bruce Merry. Thanks also to our translators and to Clemson CCIT for providing our contest infrastructure. Finally, we are grateful to the USACO sponsors for their generous support: IBM, Usenix, TwoSigma, and Jump Trading.

We look forward to seeing everyone again in April for the US Open, our national championship contest. Be sure to participate if you wish to compete for a spot as a finalist at the USACO summer training camp!

Happy coding!

- Brian Dean (
Director, USA Computing Olympiad